Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Projekty Unijne
 
Projekty Unijne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy 02

Informator SMS

Informator SMS

Projekty dofinansowane
ze środków budżetu państwa
 
flaga pl

baner pmrr

Region Wielkopolska

UKE Ankieta

Raport MSWiA
Oddaj eletroodpady w dobre ręce
 
Kapela Kombinatorzy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1
Wczoraj49
W tym tygodniu1
W tym miesiącu563
Wszystkie518826

VCNT - Visitorcounter

Galeria

Aktualności

„Katyń jak wulkan po latach się budzi…”

 

Choć w ogólnopolskich mediach 29 kwietnia 2010 roku został uznany pierwszym dniem bez pogrzebów ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, to właśnie tego dnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Budzyniu zebrali się w sali Gminnego Ośrodka Kultury, by uczcić pamięć pomordowanych w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie wiosną 1940 roku.

Była to uroczystość niezwykle podniosła, ponieważ w kwietniu 2010 roku przypadła siedemdziesiąta rocznica zbrodni katyńskiej. Los dopisał ciąg dalszy tej smutnej historii 10 kwietnia 2010 roku, kiedy delegacja polska z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Lechem Kaczyńskim na czele zginęła w tragicznym wypadku.

Aby przypomnieć o krwawej karcie w historii Polski uczniowie klas IV i V pod kierunkiem pań Grażyny Dudziak, Ilony John, Moniki Szarek, Ireny Jankowskiej i Justyny Barczak oraz pana Dariusza Dudziaka przygotowali przedstawienie zatytułowane „Przebaczyć - tak, zapomnieć - nie". Przybliżyli w nim nie tylko dramat niewoli i wymordowania ówczesnych elit narodu polskiego i ogrom cierpienia ich rodzin, ale nawiązali również do wydarzeń sprzed trzech tygodni. Przedstawienie było utrzymane w poważnym tonie, nie zabrakło chwili refleksji. Oprócz wspaniałej gry aktorskiej uczniów, można było obejrzeć fotografie dokumentujące śledztwo prowadzone w katyńskim lesie w 1943 roku, kiedy to po raz pierwszy usłyszano o zbiorowej mogile pod Smoleńskiem. Niejednokrotnie były to zdjęcia wstrząsające, gdyż pokazywały bestialstwo sowieckich żołnierzy.

Ta niecodzienna lekcja historii z pewnością na długo zapadnie uczniom w pamięć, bowiem obok tak straszliwej zbrodni nie można przejść obojętnie. Przedstawienie zakończono minutą ciszy upamiętniającą śmierć kolejnych dziewięćdziesięciu sześciu żyć oddanych w katyńskim lesie.