Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Projekty Unijne
 
Projekty Unijne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy 02

Informator SMS

Informator SMS

Projekty dofinansowane
ze środków budżetu państwa
 
flaga pl

baner pmrr

Region Wielkopolska

UKE Ankieta

Raport MSWiA
Oddaj eletroodpady w dobre ręce
 
Kapela Kombinatorzy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj12
Wczoraj56
W tym tygodniu195
W tym miesiącu1452
Wszystkie517948

VCNT - Visitorcounter

Galeria

Aktualności

"Lato artystyczne"

Lato sprzyja nowym pomysłom. W czerwcu tego roku po raz pierwszy w Budzyniu zagościło "Lato artystyczne". Jest to projekt artystyczny zaaranżowany przez Bibliotekę Publiczną w Budzyniu. Myśl, aby stworzyć, taką nową, cykliczną imprezę zrodziła się spontanicznie i szybko zaowocowała w czyny.

 Impreza zakreśliła swoje ramy w gorącym szale pomysłów, które co rusz padały ze strony Pani Dyrektor.

Czym jest zatem " Lato artystyczne "?

Jest to impreza o charakterze kulturalno - edukacyjnym, mająca na celu promocję twórczości artystycznej w dosłownym tego słowa znaczeniu. Od rzeźby, poprzez malarstwo, fotografię, muzykę, film, teatr do literatury. "Lato artystyczne " ma pokazać nam dzieło sztuki, która stanowi rdzeń kręgowy kultury, codzienności i przynależności do tego świata, do Ojczyzny i tej dużej i małej - w zaciszu domowym.

Poprzez różne formy działalności: spotkania autorskie, warsztaty, konkursy, koncerty chcemy prezentować twórczość artystów regionalnych - mówi pomysłodawczyni imprezy pani Maria Ganclerz - chcielibyśmy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, głównie dzieci i młodzieży by zaprezentować im sztukę u podstaw, od pierwszych chwil tworzenia".

Taka forma kontaktu z ekspresją twórczą z pewnością ma szansę rozwinąć głębsze zainteresowania u młodzieży, a tym samym pozwala popularyzować bibliotekę i czytelnictwo. Poza tym jest to świetna okazja do wspólnej zabawy, która ma wymiar edukacyjny - daje uczestnikom okazję na bezpośredni kontakt z twórcami - artystami, a twórcom - amatorom pozwala zaprezentować swoje małe, ukryte dzieła.

W tym roku " Lato artystyczne " zostało ograniczone do jednego dnia, w kolejnych latach będzie zdecydowanie szerszym projektem obejmującym złożone zadania.

W godzinach przedpołudniowych wszyscy zaproszeni, honorowi goście - literaci mieli spotkania autorskie z uczniami szkoły podstawowej.

Zwieńczeniem dnia była gala, na którą przybyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, uczniowie gimnazjum z opiekunami a przede wszystkim szanowni literaci.

Uroczyście i z ogromną przyjemnością powitano trójkę artystów, a byli to:

Lech Konopiński - polski poeta, satyryk, twórca widowisk telewizyjnych, a także redaktor "Gazety Poznańskiej" i tygodnika satyrycznego "Kaktus" związany "od zawsze" z Biblioteką Publiczną i Budzyniem, a tym samym szczególny gość tej uroczystości;

Jolanta Nowak Węklarowa - pogodna i żywiołowa poetka pochodząca z Wągrowca, wielokrotnie nagradzana w konkursach literackich o ogólnopolskim zasięgu, zaprzyjaźniona od 20 lat z budzyńską biblioteką;

Jerzy Utkin - debiutujący w Budzyniu, zafascynowany poezją Gałczyńskiego, twórca po wielokroć uzdolniony - pilski poeta, prozaik a także dziennikarz. Na spotkaniach autorskich odtwarzał muzyczne aranżacje swoich wierszy.

Goście honorowi zaprezentowali swoją twórczość zgromadzonej widowni, która miała okazję usłyszeć poezję żywego słowa, a także poznać kilka zabawnych anegdot z życia literatów. W dowód uznania poeci otrzymali piękne, pamiątkowe statuetki ze szkła Ponad to galę „Lata artystycznego " uświetniła kapela "Kombinatorzy", która zagrała piosenki z tekstami Lecha Konopińskiego, a całość poprowadził niezawodny jak zawsze konferansjer - gawędziarz, wyśmienity satyryk budzyński - Mieczysław Góra.

Letni czas nie musi być tylko bezproduktywnym leniuchowaniem. " Lato artystyczne " jest świetną alternatywą spędzenia wakacji w Budzyniu w atmosferze żywej, wszechobecnej sztuki. To inspirujące doświadczenie i nowy pomysł na ciekawą prezentację tego co tuż obok, a nam nieznane. Każdego roku będzie mu towarzyszyła nowa myśl przewodnia, ale cel pozostanie niezmienny - poznać dzieła sztuki tak, by zauważyć, że są najczulszym okiem i uchem świata.