Ministerwsto Edukacji i Nauki Poznaj Polskę

W listopadzie 2022 roku uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Budzyniu pod opieką nauczycielek: Kingi Buszkiewicz, Karoliny Małofiej i Małgorzaty Polak uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę” na Kaszuby Północne. Program wycieczki był następujący:
22.11.2022 Wycieczka zaczęła się od Pelplina - zespołu pocystersko-katedralnego. Bazylikę wznieśli Cystersi, nad brzegiem Wierzycy, jako kościół klasztorny; później budowla stała się katedrą, a dzisiaj nosi tytuł bazyliki mniejszej. W czasie zwiedzania Katedry przewodnik nawiązał do Księgi Dziejów Apostolskich, dzieła profesora Jana Kantego Pytla, który pochodził z Budzynia. Ta informacja zmotywowała uczniów do dyskusji. Następnie zwiedzano Muzeum Pancerne w Kłaninie, znajdujące się na terenie folwarku Pałacu Kłanino. Muzeum powstało dzięki żmudnej i wytrwałej pracy współzałożyciela grupy Tank Huntera, która zajmuje się szukaniem pojazdów pancernych z czasów drugiej wojny światowej. To w Kłaninie zostały one zestawione odpowiednio razem i zabrały uczniów w ekscytującą podróż przez wydarzenia wojenne od 1939 r. Następnie uczniowie zwiedzali pałac rodziny von Grassów, w którym zapoznali się z historią pruskiej arystokracji. We wnętrzu pałacu podziwiano klatkę schodową z gdańskiej kamienicy z przełomu XVII i XVIII wieku oraz barokową szafę i kredens w jadalni, w której uczniowie zjedli pyszny obiad. Zakończenie dnia odbyło się na sportowo w Aquaparku w Redzie. Uczniowie potrafiący pływać skorzystali z Deep Blue, czyli basenu do nurkowania o głębokości 2,2 metra, w którym jedna ze ścian była przezroczysta, a za nią pływały prawdziwe żarłacze! Była również możliwość skorzystania z 60-metrowej zjeżdżalni, w której podświetlony tunel prowadził przez rajskie akwarium z prawdziwymi rekinami.
23.11.2022 Zwiedzano Władysławowo z Aleją Gwiazd Sportu, gdzie uczniowie w czasie zajęć terenowych rozpoznawali lub poznawali nazwiska słynnych polskich sportowców z różnych dyscyplin sportowych. Następnie wycieczka udała się na półwysep Hel do miasta Hel. Najpierw miał miejsce spacer brzegiem morza do Kopca Kaszubów (kamienny obelisk, symbolizujący początek Rzeczypospolitej, wybudowany w jednym z najpiękniejszych miejsc Polski, na helskim Cyplu). Kolejny punkt programu to Muzeum Rybołówstwa, które mieści się w zabytkowym poewangelickim kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, położonym w centrum miasta tuż obok portu. W muzeum uczniowie weszli na wieżę, z której podziwiali widok na Zatokę Pucką oraz zapoznali się z wystawą, na której prezentowane są zabytkowe łodzie i narzędzia rybackie, warsztat szkutnika i zagadnienia związane z ekologią Bałtyku. Największą atrakcją dla uczniów była wizyta w stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu. Ogromną frajdą dla uczniów było oglądanie na żywo pływających fok. W trakcie karmienia fok uczniowie wysłuchali prelekcji dotyczącej zwyczajów i życia fok oraz dowiedzieli się o szkodliwej dla fok działalności człowieka. Na zakończenie wizyty na Półwyspie Helskim uczniowie przespacerowali się po molo w Juracie. Po obiadokolacji przeprowadzono ewaluację dnia.
24.11.2022 Zwiedzano Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. W muzeum uczniowie poznali burzliwą historię Pucka, regionu i kulturę kaszubskiego ludu. Stałe ekspozycje muzeum dotyczą etnografii, historii miasta i regionu oraz badań podwodnych Zatoki Puckiej. Uczniowie zobaczyli: brązowy skarb z Władysławowa, mapy astralne z minionych epok oraz meble i rzeźby ludowe. Następnie wycieczka przeszła do miejsca, gdzie 10 lutego 1920 roku dokonano symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Kolejnym punktem programu była Rewa oraz Krzyż Morski – pomnik poświęcony ofiarom morza i Aleja Ludzi Zasłużonych Morzu. Pobyt w Rewie zakończyliśmy obowiązkowym spacerem do samego końca Cypla Rewskiego (z kaszubskiego: Rewski Szperk lub Szpyrk), który malowniczą piaszczystą mierzeją wcina się w Zatokę Pucką.
Północne Kaszuby to rejon niezbyt często odwiedzany przez turystów w okresie jesiennym. Władysławowo, Jurata, Hel, Rewa to miasta, które się wyludniają na okres zimowy, więc można w spokoju i ciszy obcować z morskim krajobrazem.
Nasi uczniowie dzięki środkom z programu „ Poznaj Polskę” mogli wyjechać na Kaszuby i poznać istotne miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski. Mogli bezpośrednio doświadczyć przeszłości, odkrywać ją w ciekawy sposób oraz odbyć lekcję geografii w innych, niż szkolne warunkach. Dla uczniów były to trzy dni pełne niezapomnianych wrażeń i wielu atrakcji, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Wycieczka na Kaszuby Północne
Zdjęcia w galerii