Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Projekty Unijne
 
Projekty Unijne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy 02

Informator SMS

Informator SMS

Projekty dofinansowane
ze środków budżetu państwa
 
flaga pl

baner pmrr

Region Wielkopolska

UKE Ankieta

Raport MSWiA
Oddaj eletroodpady w dobre ręce
 
Kapela Kombinatorzy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj17
Wczoraj49
W tym tygodniu122
W tym miesiącu17
Wszystkie518280

VCNT - Visitorcounter

Galeria

Aktualności

Wielki sukces w konkursie "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 - 1514. Od Cedyni do Orszy"

Od 11 do 13 czerwca w Warszawie odbywał się finał Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 - 1514. Od Cedyni do Orszy". Była to jubileuszowa XX edycja Konkursu, którego głównym organizatorem jest Mazowiecki Kurator Oświaty, a patronat sprawują między innymi Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W tegorocznym finale Konkursu uczestniczył Dominik Romanowski, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej im. T. Kotarbińskiego w Budzyniu, który wcześniej zajął I miejsce w finale wojewódzkim w Poznaniu. W finale ogólnopolskim Dominik potwierdził swą olbrzymią wiedzę historyczną i zaprezentował się doskonale. Zajmując ostatecznie IX miejsce w klasyfikacji generalnej znalazł się w najlepszej dziesiątce młodych historyków ze szkół podstawowych całego kraju. Było to najwyższe miejsce osiągnięte w tegorocznym finale przez ucznia reprezentującego województwo wielkopolskie, zarówno w kategorii szkół podstawowych, jak i gimnazjów, a także liceów. Ucznia do Konkursu przygotowywał nauczyciel historii Dariusz Dudziak. Warto wspomnieć, że rok wcześniej inny reprezentant SP Budzyń zajął X miejsce w finale. Przez dwa dni uczestnicy Konkursu rywalizowali w 5 niezwykle wymagających konkurencjach, które odbywały się w Muzeum Wojska Polskiego (eksponat muzealny, broń i barwa, geografia militarna, zabytki i obiekty historyczne, historia oręża polskiego w sztuce). Był też czas na zwiedzanie m. in twierdzy w Modlinie czy udział w pokazach sprzętu saperskiego.

W sobotę 13 czerwca w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbyła się wspaniała gala finałowa, z udziałem wielu osobistości ze świata polityki, nauki, edukacji i kultury. Szczególnym gośćmi byli kombatanci z Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, którzy dekorowali laureatów konkursu okolicznościowymi medalami. Galę finałową uświetnił fantastycznym występem Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Przewodniczący komisji konkursowej podkreślił, że poziom uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca od 1 do 10 był bardzo wysoki i wyrównany. Ogółem w Konkursie, który organizowany jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół zawodowych oraz w Olimpiadzie dla licealistów wzięło udział kilkanaście tysięcy uczestników.

Płk Zygmunt Łabędzki dekoruje Dominika

Wiceminister Maciej Jankowski gratuluje Dominikowi

1 003

1 004

1 005