Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Projekty Unijne
 
Projekty Unijne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy 02

Informator SMS

Informator SMS

Projekty dofinansowane
ze środków budżetu państwa
 
flaga pl

baner pmrr

Region Wielkopolska

UKE Ankieta

Raport MSWiA
Oddaj eletroodpady w dobre ręce
 
Kapela Kombinatorzy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1
Wczoraj50
W tym tygodniu1
W tym miesiącu1663
Wszystkie518159

VCNT - Visitorcounter

Galeria

Aktualności

Wizyta Zespołu Folklorystycznego "TOLIJA" Jubileuszowym koncercie z okazji 70-lecia działalności Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”.

W sobotę 9 maja 2015 roku delegacja Zespołu Folklorystycznego „Tolija” działającego przy GOK w Budzyniu była gościem Koncertu Jubileuszowego z okazji 70-lecia działalności Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. Współzałożycielem, wieloletnim kierownikiem zespołu i jego choreografem przez ponad 60 lat była Janina Foltyn, znana folklorystka, lokalna działaczka, szczególnie zasłużona dla kultury i sztuki ludowej.Uroczystość miała miejsce w Gospodarstwie Krystyny i Henryka Święcickich w Baborówku.

Zanim zostały otwarte drzwi stodoły, w której odbywał się koncert galowy, zaproszeni goście mogli oglądać scenki, pokazy i warsztaty z życia danej wsi. Na uroczystościach zjawili się dawni członkowie zespołu, ich sympatycy oraz członkowie innych zespołów folklorystycznych. Obecni byli przedstawiciele miejscowych oraz gminnych władz. Rangę jubileuszu podkreśliła obecność europosłanki Krystyny Łybackiej i posła na Sejm RP Stanisława Kalemby, byłego ministra rolnictwa. W pierwszej części koncertu zespół zaprezentował widowisko „Wesele Szamotulskie”. Jest to typowy obrzęd wesela po szamotulsku autorstwa Władysława Frąckowiaka w reżyserii Macieja Sierpińskiego, kierownika zespołu. Druga część koncertu rozpoczęła się dostojnym polonezem. W tej części zespół zaprezentował również kujawiaka i oberka, a także folklor ziemi kurpiowskiej i rzeszowskiej. Najmłodsi tancerze pokazali nam dawny folklor podwórkowy, jak również tańce i przyśpiewki z Górnego Śląska i Zachodniej Wielkopolski.

Jesteśmy dum i, że mogliśmy uczestniczyć w tak przepięknej uroczystości, poznać wielu wspaniałych specjalistów polskiego folkloru, a także nawiązać znajomość z naszymi rówieśnikami z zespołu „Szamotuły”. To był wspaniały wieczór, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

1 1